Lekarze ze Szpitala Miejskiego wszczepili 78-letniej kobiecie tytanowy implant stawu biodrowego. Protezę zaprojektowano i wydrukowano w technologii 3D specjalnie dla tej pacjentki.
Osiągniecie lekarzy z Zabrza jest podwójnie wyjątkowe. Po pierwsze, operacji wymiany endoprotezy została poddana osoba w zawansowanym wieku. U osób w wieku ok. 80. roku życia rzadko wykonuje się tego typu zabiegi ze względu na możliwość powikłań oraz niebezpieczeństwo związane ze znieczuleniem.
Po drugie, u pacjentki stwierdzono nie tylko obluzowania dotychczasowej endoprotezy, ale także cechy infekcji stawu oraz znaczne zaniki i skrajnie duże ubytki kości miednicy.
Nowy implant należałoby zakotwiczyć właśnie w kości miednicy. Niestety, obszar ten objęty był poważnymi defektami i ubytkami kości sięgającymi blisko od 41 do 89 proc. Żadna z dostępnych na rynku medycznym tradycyjnych endoprotez rewizyjnych nie była zaprojektowana do pokrycia tak dużych ubytków
– wyjaśnia dr Marek Hawranek, kierujący zespołem chirurgów i ortopedów wykonujących zabieg.
Lekarze z Zabrza zdecydowali więc o leczeniu etapowym. Po pierwszej operacji czasowo pozostawiono staw bez implantu.
[perfectpullquote align=”full” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Chorej zaaplikowano do stawu antybiotyk w postaci wchłaniających się granulek. Od tego czasu pacjentka nie mogła chodzić, pozostawała pod opieką osób bliskich.[/perfectpullquote]Zdecydowano o wysłaniu obrazów tomografii komputerowej do ośrodka Materialise w Belgii, który specjalizuje się w projektowaniu i tworzeniu implantów kości i stawów. Tam opracowano najpierw komputerowy projekt, który został przesłany do Zabrza w celu konsultacji. Następnie Belgowie wydrukowali w technologii 3D implant sztucznego stawu biodra z polipropylenu, a następnie gotową indywidualną endoprotezę stawu biodrowego wykonaną całkowicie z tytanu, również w technologii 3D.
Endoproteza ta podczas ostatecznej operacji implantacji, dzięki dopasowaniu przestrzennemu, idealnie wkomponowała się w istniejące ubytki kości miednicy. Co ważne, implant został osadzony bez użycia cementu kostnego. Zamiast tego zakotwiczono go trzynastoma wkrętami kostnymi, co dało możliwość osteointegracji do naturalnej kości pacjentki. Tlen zawarty w tkance kostnej stworzy na powierzchni tytanowego wszczepu warstwę dwutlenku tytanu, na której będzie się odkładać się nowa, mineralizująca się tkanka kostna tworząca właściwe mocowanie implantu.
Operację przeprowadzono 31 stycznia. Rehabilitacja przebiega prawidłowo, pacjentka uczy się teraz chodzić z nową protezą.
Jestem dumny z naszych chirurgów i ortopedów. Nowoczesna endoprotezoplastyka jest, obok ginekologii i położnictwa, znakiem firmowym naszej placówki
– mówi dr n. med. Mariusz Wójtowicz, prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu. – Ale chyba bardziej od zastosowanej technologii cieszę się, że pomogliśmy osobie blisko 80-letniej. Nasza operacja pokazała, że tacy pacjenci nie są skazani na wózek inwalidzki, nawet w przypadku bardzo poważnych ubytków kości.