5 jednostek PSP w elektrociepłowni Fortum Zabrze. „Niebezpieczeństwo skażenia na dużym terenie”

Strażacy z PSP z Zabrza i Gliwic uczestniczyli w ćwiczeniach obronnych „Zabrze 2024” na terenie elektrociepłowni Fortum. Celem działań było doskonalenie umiejętności współdziałania służb z przedsiębiorcami w przypadku ataków terrorystycznych na infrastrukturę krytyczną.

Akcję zorganizowano w czwartek, 24 października.

Przećwiczone zostało reagowanie służb na akt sabotażu w elektrociepłowni Fortum, gdyby na skutek podłożenia ładunku wybuchowego doszło do rozszczelnienia zbiornika z wodą amoniakalną, co spowodowałoby niebezpieczeństwo skażenia na dużym terenie – informuje Urząd Miejski.

W ćwiczeniach wzięło udział 5 samochodów ratowniczo-gaśniczych, 19 strażaków Państwowej Straży Pożarnej, w tym ciężki samochód dekontaminacyjny Scania SC DEK „Decon” ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego Gliwice-Łabędy oraz kierownictwo Komendy Miejskiej PSP w Zabrzu.

– Ćwiczenia miały na celu doskonalenie umiejętności współdziałania zespołów specjalistyczno-zadaniowych wchodzących w skład Głównego Stanowiska Prezydenta Miasta Zabrze z przedsiębiorcami w przypadku ataków terrorystycznych na infrastrukturę krytyczną sektora energetycznego na przykładzie zdarzenia w elektrociepłowni Fortum w czasie zewnętrznego zagrożenia państwa – przekazuje kpt. Maciej Janicki z KM PSP Zabrze.

Dzień wcześniej, w środę, 23 października, odbył się trening akcji kurierskiej (aplikacyjnie bez elementu wyjścia kurierów w ustalone trasy).

Trening prowadził Naczelnik Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności. Wzięli w nim udział: przedstawiciel Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, przedstawiciele Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji Ośrodek Zamiejscowy w Katowicach i Wojskowego Centrum Rekrutacji w Gliwicach, pracownicy Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz kurierzy (pracownicy Urzędu Miejskiego w Zabrzu).

(żms)/UM Zabrze
fot. PSP Zabrze, UM Zabrze