7-latka z nowym sercem, które pobrano od dawcy z Czech. To drugi w ŚCCS międzynarodowy przeszczep

Zespół Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu wykonał kolejną transplantację serca pobranego poza granicami Polski, jednak po raz pierwszy u małoletniego pacjenta. 7-letnia Ala z województwa kujawsko-pomorskiego przechodzi już rehabilitację.

Dziewczynka, która z powodu ciężkiej kardiomiopatii restrykcyjnej z nadciśnieniem płucnym jeszcze kilka miesięcy temu miała problemy z samodzielnym chodzeniem, teraz marzy o pierwszym w życiu rowerze.

Pięć lat oczekiwania na poprawę zdrowia

Alicja choruje od drugiego roku życia. Problemy zaczęły się po zapaleniu oskrzeli. Lekarze zdiagnozowali u dziewczynki ciężką kardiomiopatię restrykcyjną. Dodatkowym problemem było nadciśnienie płucne, które początkowo dyskwalifikowało dziewczynkę z listy oczekujących na przeszczep serca. W tym przypadku konieczny był równoczesny przeszczep serca i płuc.

Znalezienie dla Alicji odpowiedniego dawcy obu narządów było praktycznie niemożliwe z uwagi na niedobór masy ciała i wzrostu. W 2021 roku lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku wszczepili pacjentce przedsionkowy regulator przepływu (AFR), dzięki któremu udało się zmniejszyć nadciśnienie płucne do poziomu granicznie akceptowalnego do wykonania tylko przeszczepienia serca – mówi dr Szymon Pawlak, kardiochirurg, transplantolog, koordynator Oddziału Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia u Dzieci w Śląskim Centrum Chorób Serca.

W marcu 2023 roku Alę zakwalifikowano do transplantacji serca. Odpowiedniego dawcę udało się znaleźć po dwóch miesiącach w Czechach.

– Telefon zadzwonił dzień przed dniem matki. Akurat jechałam z córkami na babskie zakupy. Po odebraniu telefonu, ręce trzęsły się na kierownicy. Trzeba było zawrócić i szybko zebrać się do Zabrza. Ala od początku wiedziała, na co choruje, wiedziała też, że czeka na nowe serce – opowiada pani Tatiana, mama Alicji.

Transplantację wykonał zespół docenta Tomasza Hrapkowicza. Operacja była trudna z uwagi na stan ogólny organizmu pacjentki, wyniszczonego przez chorobę. Ala przechodzi już rehabilitację pod opieką lekarzy i rehabilitantów z oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej.

Każdego dnia widzimy różnicę. Widzę, jak nabiera ciała, jak ma coraz więcej siły i energii. Ostatnie pół roku była dzieckiem praktycznie leżącym, teraz spacerujemy już po szpitalnym korytarzu. Ala się przy tym nie męczy

– mówi pani Tatiana.

– Cieszy nas rehabilitacja, to że Ala zaczyna chodzić. Jest szansa na jej normalny rozwój. Przykład Ali to kwintesencja tego, co możemy pacjentom zaoferować – komentuje doc. Tomasz Hrapkowicz, kardiochirurg i transplantolog, koordynator Oddziału Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Płuc i Mechanicznego Wspomagania Krążenia w SCCS.

WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA

Operacja Ali była drugim przeszczepieniem narządu pobranego za granicą w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Zgodnie z procedurą do pobrania międzynarodowego można dojść w sytuacji, w której w danym kraju nie ma na liście oczekujących na przeszczep odpowiednio dopasowanego biorcy. Wówczas informacja o możliwości pozyskania narządów trafia na specjalną platformę FOEDUS, która zrzesza jednostki koordynujące programy transplantacyjne w krajach Unii Europejskiej.

– Wymiana międzynarodowa jest szansą m.in. dla takich ośrodków transplantacyjnych jak Zabrze, gdzie można drogą lądową w stosunkowo krótkim czasie przetransportować narząd do transplantacji – mówi dr Anna Pszenny z Centrum Koordynacyjno-Organizacyjnego ds. Transplantacji Poltransplant.

Do tej pory wykonano w Polsce trzy przeszczepienia narządów pobranych poza granicami: dwa przeszczepienia serc pobranych od dawców w Czechach (obie transplantacje wykonano w Zabrzu) oraz przeszczepienie wątroby pobranej od dawcy w Niemczech.

W związku z brakiem odpowiednich biorców w Polsce, zgłoszono na platformę FOEDUS możliwość pobrania trzech narządów z Polski: dwóch płuc oraz serca.

Narządy zostały zaakceptowane i przeszczepione przez zespoły transplantacyjne ze Szwajcarii i Niemiec. Łącznie od początku 2023 roku w całej Europie zgłoszono do pobrań międzynarodowych 162 narządy, dzięki takiej współpracy wykonano 45 transplantacji w UE.

(mat. ŚCCS)
fot. ŚCCS