4-dniowy tydzień pracy — brzmi jak marzenie, prawda? A co powiesz na to, że jest ono możliwe do spełnienia? Niektóre kraje rozpoczęły badania nad jego efektywnością wśród pracowników przeróżnych firm. Sprawdź koniecznie, jakie efekty może przynieść 4-dniowy tydzień pracy.
Skąd pomysł na 4-dniowy tydzień pracy?
Podczas przeglądania ofert pracy np. na portalu Pracuj.pl myśl o 8-godzinnym dniu pracy 5 razy w tygodniu nie brzmi zachęcająco? Taki system jest bardzo często męczący, jednocześnie prowadzi on do większego stresu odczuwanego przez pracowników i braku chęci do pracy. Przez rosnącą liczbę osób przepracowanych i przechodzących wypalenie zawodowe postanowiono przetestować pomysł 4-dniowego tygodnia pracy. Dzięki takiemu rozwiązaniu chciano sprawdzić zadowolenie pracowników, możliwe zwiększenie lub spadek efektywności i zadowolenie z systemu.
Co wykazał eksperyment?
Wyniki tego eksperymentu są jednoznaczne — wprowadzenie 4-dniowego tygodnia pracy to strzał w dziesiątkę! Wykazano, że pracownicy pracujący w takim trybie są mniej zestresowani i lepiej się czują. Zaczęli oni żyć według zasady Work-Life-Balance, poświęcając swój wolny czas rodzinie i hobby, dzięki czemu mogli się rozwijać. Wśród osób biorących udział w eksperymencie zauważono również zmniejszenie zagrożenia wypaleniem zawodowym.
Jak wygląda eksperyment w oczach pracodawców?
Wydawać by się mogło, że 4-dniowy tydzień pracy mógłby być niezbyt dobrym pomysłem z perspektywy pracodawcy. Nic bardziej mylnego! Dzięki przedłużeniu czasu wolnego pracownicy przestali brać tyle dodatkowych dni wolnych, co przekłada się na lepsze wyniki i większą chęć do pracy. Jak można było zauważyć, pracownicy przychodzili do pracy w znacznie lepszym humorze, jednocześnie efektywniej i szybciej wykonywali oni swoje obowiązki.
Jakie pozytywne aspekty miałby 4-dniowy tydzień pracy?
Dzięki 4-dniowemu tygodniu pracy pracownicy nareszcie znaleźliby więcej czasu na hobby czy wyjścia z członkami rodziny lub znajomymi. Przekłada się to na mniejsze myślenie o obowiązkach służbowych, przez co osoby pracujące mogłyby uniknąć stresu związanego z wieloma zadaniami do wykonania. Jednocześnie można by było łatwiej łączyć pracę z dodatkowymi kursami czy szkoleniami, co przekłada się na szybsze zdobywanie doświadczenia.
Zastanawiasz się jak zmienić pracę? Odwiedź porady.pracuj.pl. Znajdziesz tam praktyczne wskazówki dotyczące tego jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej oraz w jaki sposób napisać profesjonalne CV czy list motywacyjny.
materiał partnera /Grupa Pracuj