37 lokalizacji przystanków kolejowych w programie budowy i modernizacji infrastruktury PKP na lata 2021-2025, przesunięto z listy rezerwowej na podstawową. Dwa z nich znajdą się w Zabrzu, na linii łączącej Gliwice z Bytomiem.
Powstaną przystanki Zabrze Maciejów (na wysokości ul. Wolności) i Zabrze Północ (w rejonie skrzyżowania ulic Mikulczyckiej i Przystankowej). Szacunkowy koszt ich budowy to około 7 mln zł.
Dzięki temu więcej pasażerów będzie mogło skorzystać z reaktywowanych po ośmiu latach (w grudniu 2021 roku) – dzięki staraniom GZM – połączeń pomiędzy Bytomiem i Gliwicami, które są w pełni finansowane z budżetu Metropolii.
Obecnie pociągi na tej trasie nie mają przystanków pośrednich.
Jesienią 2021 roku zakończyły się prace torowe na linii kolejowej nr 132 na odcinku Bytom – Zabrze Biskupice oraz linii nr 147 na odcinku Zabrze Biskupice – Maciejów Północny. Zgodnie z założeniami programu przystankowego, do roku 2025 na tych odcinkach powstaną jeszcze dwa przystanki, co zwiększy dostęp do kolei na obszarze GZM i pozwoli na rozszerzenie kolejowej oferty metropolitalnej na północne dzielnice Zabrza.
Już wcześniej również na stacji Gliwice wykonano także drobne usprawnienia w urządzeniach sterowania ruchem kolejowym, które zostały sfinansowane z budżetu PKP PLK S.A, ułatwiające wykonywanie połączeń kolejowych na odcinku Gliwice – Bytom.
W 2023 roku Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia sfinansuje łącznie 94 połączenia kolejowe za kwotę 21 mln zł. Wśród finansowanych połączeń, 36 dotyczą relacji Bytom-Gliwice, 22 Katowice-Gliwice, 24 Tychy Lodowisko-Katowice, a 12 Tychy Lodowisko-Dąbrowa Górnicza Ząbkowice.
Finansowanie dodatkowych połączeń to nie jedyne działanie Metropolii zmierzające do budowy Kolei Metropolitalnej.
GZM wspólnie z miastami pozyskała sfinansowanie kolejowych inwestycji w ramach rządowego Programu Kolej Plus. Umowy na realizację tych inwestycji zostały podpisane w grudniu ubiegłego roku. Obecnie w 4 z 6 projektów trwają postępowania przetargowe.
Ułatwienia w podróżowaniu po Metropolii to również Metrobilety oraz bilet 24h+kolej, które uprawniają do poruszaniu się wszystkimi środkami transportu publicznego (koleją, autobusami, trolejbusami i tramwajami). To elementy wspólnej taryfy Kolei Śląskich i ZTM.
(żms/mat. GZM)
fot. px/zdjęcie poglądowe