Zakończono budowę sieci ciepłowniczej dla osiedli Rokitnica i Helenka w Zabrzu połączoną z likwidacją dwóch kotłowni osiedlowych, realizowaną przez ZPEC od 2020 roku. Inwestycja, warta ponad 40 mln, jest największym z dotychczasowych przedsięwzięć Przedsiębiorstwa.
– Dziś oficjalnie swoją działalność zakończyła ostatnia z 49 kotłowni, która dostarczała ciepło oparte o spalanie węgla. Dzięki temu możemy powiedzieć, że w stu procentach zrealizowaliśmy proces dekarbonizacji, co cztery lata temu wydawało się rzeczą niemożliwą – mówił prezes ZPEC Lesław Złotorowicz. – Przyniesie to wymierne korzyści w postaci redukcji emisji pyłów aż o 98 proc. oraz redukcję zużycia energii o około 60 proc.
Inwestycję zrealizowano dzięki dofinansowaniu dla projektu pozyskanemu z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Dzięki przedsięwzięciu znacząco zmniejszy się emisja pyłów i innych zanieczyszczeń powietrza powstających w procesie spalania w kotłowniach osiedlowych oraz dodatkowo umożliwiono podłączenie do sieci ciepłowniczej obiektów dotychczas niezasilanych (ogrzewanych głównie przez kotły węglowe) w ciepło pochodzące ze źródeł wysokosprawnej kogeneracji.
W ramach całego projektu wybudowano łącznie 9,228 km sieci ciepłowniczej łączącej Elektrociepłownię Fortum Miechowice z dzielnicami Zabrze Helenka oraz Zabrze Rokitnica.
Przedsięwzięcie objęło także rozbudowę sieci ciepłowniczej w tych dzielnicach. Zlikwidowana została ostatnia węglowa kotłownia w dzielnicy Helenka oraz kotłownia gazowa, szczytowo-olejowa w dzielnicy Rokitnica. Elektrociepłownia Miechowice, do której przyłączone zostały sieci osiedlowe w dzielnicach, jest częścią systemu ciepłowniczego Fortum Silesia S.A., który spełnia warunki efektywnego systemu ciepłowniczego.
(żms)/UM Zabrze
fot. UM Zabrze, Małgorzata Mańka-Szulik (FB)