I tom Monografii „Zabrze przez stulecia” jest już do nabycia w obu siedzibach Muzeum Miejskiego w Zabrzu. Książka powstała pod redakcją prof. Antoniego Barciaka, przy współpracy Piotra Hnatyszyna. To zbiór wiedzy o mieście, który ukazuje zarazem źródła naszej tożsamości.
Publikację opracowano z okazji stulecia nadania Zabrzu praw miejskich. Cena pozycji na stronie Muzeum to 130 zł.
– Jest to wydawnictwo, jakiego miasto do tej pory nie posiadało – naukowe opracowanie całości jego dziejów od okresu początków osadnictwa ludzkiego na tych terenach (okres mezolitu, ok. 8000 p.n.e.) aż do początków XXI wieku – czytamy na stronie Muzeum.
Wydawnictwo pod redakcją wybitnego specjalisty prof. dr hab. Antoniego Barciaka zostało stworzone przy współpracy z czołowymi polskimi badaczami Śląska, jego historii, kultury oraz środowiska naturalnego. Autorami tekstów są między innymi pracownicy naukowi Uniwersytetu Śląskiego, Instytutu Pamięci Narodowej, Państwowego Instytutu Badawczego „Instytut Śląski” w Opolu i Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Bogato ilustrowane opracowanie będzie zawierać wszystkie najważniejsze informacje na temat lokalnej historii, dziedzictwa a także przekształceń społecznych i tożsamości historyczno-kulturowej mieszkańców
– kontynuuje instytucja.
Pierwszy tom obejmuje zagadnienia dotyczące środowiska geograficzno-przyrodniczego, archeologii a także szeroko rozumianego dziedzictwa kulturowego Zabrza i okolic.
Poprzednia monografia Zabrza, która ukazała się w 1967 r. pod redakcją Henryka Rechowicza, jest już mocno zdezaktualizowana. Tym cenniejszym jest, że Rada Naukowa, pod przewodnictwem prof. Barciaka, przygotowała obszerną, wyczerpującą syntezę dziejów Zabrza – jeszcze nie tak dawno jednego z większych i ważniejszych śląskich ośrodków przemysłowych, a dziś miasta turystyki postindustrialnej, nowoczesnej gospodarki, nauki, sportu i medycyny.
(żms)