Kilka projektów dotyczących Zabrza w Marszałkowskim Budżecie Obywatelskim. Można już głosować

Chcesz mieć wpływ na rewitalizację swojej najbliższej okolicy? W tym roku w Marszałkowskim Budżecie Obywatelskim są do wyboru 62 projekty. W VI edycji MBO do rozdysponowania jest 5 mln złotych, w tym 3,5 mln na zadania w puli EKO oraz 1,5 mln zł na zadania w puli REGIO.

W ramach puli EKO o głosy mieszkańców będzie walczyć 21 zadań na łączną kwotę 13, 35 mln złotych. W puli REGIO wśród miast na prawach powiatu tj. Zabrze, Chorzów, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie jest 5 zadań o łącznej wartości blisko 300 tys. zł. W tegorocznej edycji dominują projekty prozdrowotne oraz związane ze sportem i kulturą.

Pula EKO dla miasta Zabrze

Zielona strefa sportu w otoczeniu ogrodu sensorycznego – siłownia plenerowa z boiskiem do gier zespołowych i strefą relaksu to projekt dla naszego miasta.

Przedmiotem zadania jest zagospodarowanie nieużywanej części terenu szkoły poprzez stworzenie strefy sportowo-rekreacyjnej złożonej z urządzeń siłowni plenerowej, boiska do gier zespołowych i strefy relaksu – ławki, hamaki, leżaki w otoczeniu ogrodu sensorycznego z uprawą roślinności wielogatunkowej (powierzchnia łączna 350 m2).

Ze względu na brak w szkole sali gimnastycznej, obiekt będzie wykorzystany do zajęć wychowania fizycznego oraz spędzania przez uczniów czasu wolnego w sposób aktywny, a także umożliwi odpoczynek w zielonej przestrzeni stworzonej w centrum miasta. Obiekt będzie udostępniany dla grup zorganizowanych z całego regionu. Organizowane będą także zajęcia i turnieje sportowe, warsztaty i eventy edukacyjne.

Projekty obejmujące Zabrze w puli REGIO

„Odkryć codzienność – ucieszyć się zdrowym życiem”

Roczny cykl warsztatów profilaktycznych powstałych na pojawiające się problemy zdrowia psychicznego oraz zwiększoną ilość chorób cywilizacyjnych wśród społeczeństwa lokalnego. Założeniem jest przeprowadzenie warsztatów, zajęć profilaktycznych i zorganizowanie spotkań integrujących środowisko lokalne dzieci i młodzieży, rodziców oraz seniorów, wspierających relacje w rodzinie, eskapady górskie po oddech i wiedzę, promowanie i praktykowanie wdzięczności oraz aktywności fizycznej w codzienność.

„Festyn rodzinny dla mieszkańców miasta Zabrze i miasta Ruda Śląska”

Festyn rodzinny, adresowany do mieszkańców miasta Zabrze i miasta Ruda Śląska, ma na celu integrację mieszkańców poprzez wspólną zabawę i rekreację, aktywizację społeczną uczestników oraz budowanie i wzmacnianie silnych więzi rodzinnych i międzypokoleniowych. Podczas wydarzenia planowane są różnorodne warsztaty, takie jak malowanie na poszewce, warsztaty konstruktorskie.

Atrakcją będzie „Piana Party”, która na pewno dostarczy wiele radości wszystkim uczestnikom. Dodatkowo, planowana jest zabawa z użyciem kolorowych proszków holi przy muzyce DJ-a. Wydarzenie zostanie uatrakcyjnione również poprzez pokaz baniek mydlanych. Występy na żywo i wspaniała muzyka zapewnią, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci mieszkańców województwa śląskiego.

„Dzień Profilaktyki Sportowo Rehabilitacyjnej w Parku 12C w Zabrzu”

„Dzień Profilaktyki Sportowo-Rehabilitacyjnej w Parku 12C w Zabrzu” (ul. Mochnackiego 12, 41-800 Zabrze), zakłada serię warsztatów prozdrowotnych, zajęć sportowo-rehabilitacyjnych, które mają na celu profilaktykę wad postawy i schorzeń kręgosłupa wśród dzieci i młodzieży, poprzez aktywne działania korekcyjne.

Zadanie skierowane jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży, a także do dzieci z niepełnosprawnościami, zamieszkujących województwo śląskie, zainteresowanych aktywnym spędzeniem wolnego czasu, tym samym pozwalając na odpoczynek od urządzeń mobilnych. Odbiorcami projektu będą dzieci i młodzież od 5 do 18 roku życia. Realizacja projektu umożliwi aktywizację społeczną i propagowanie atrakcyjnych form sportu i rehabilitacji.

Park 12 C w Zabrzu przy ul. Mochnackiego 12 zalicza się do obszaru, który w ramach rewitalizacji przestrzeni z obszaru zdegradowanego przeobraził się w zagospodarowany teren z wieloma atrakcjami. Wyjątkowe miejsce, powstałe w oparciu o jedną z najstarszych kopalń węgla kamiennego Górnego Śląska w planach ma rozwijanie rewitalizacji w kierunku społecznym.

Głosować można do 9 września 2024 roku poprzez specjalną aplikację dostępną na stronie: bo.slaskie.pl

Oto 4 proste kroki, które należy wykonać, by zagłosować:

  • KROK 1 – wybierz zadania: jedno zadanie w puli EKO oraz jedno zadanie w puli REGIO (z dowolnego podregionu). Jeżeli zmieniłeś zdanie i chcesz inaczej przyznać głosy – kliknij ponownie w wybrane zadanie. Możesz też kliknąć ANULUJ WYBÓR na dole strony – wówczas zostaną usunięte wszystkie zaznaczenia. Uwaga – wyboru dokonujemy podczas jednej sesji dla zadań w puli EKO i REGIO.
  • KROK 2 – uwierzytelnij się, podając swoje dane (numer telefonu, imię i nazwisko, datę urodzenia, gminę).
  • KROK 3 – potwierdź swój wybór, klikając WYŚLIJ.
  • KROK 4 – zatwierdź oddawane punkty, wpisując kod, który otrzymasz smsem na wskazany numer telefonu, a następnie kliknij ZATWIERDŹ.
  • Wyniki głosowania zostaną ogłoszone w październiku, a wybrane projekty będą realizowane w 2025 roku.

    (żms)/UM Zabrze
    fot. arch. UM Zabrze