Kim była „Babcia z Zaborza”? Dzień Kobiet na wystawie „Zabrzańska Atlantyda” w Muzeum Miejskim

Dzień Kobiet można spędzić na wystawie w Muzeum Miejskim w Zabrzu, gdzie 8 marca odbędzie się pierwsze ze spotkań towarzyszących wystawie „Zabrzańska Atlantyda. Zaborze Wieś”.

Rozpoczęcie wydarzenia przewidziano na godzinę 17:00. Wstęp jest wolny.

W związku, że dzień ten poświęcony jest kobietom, spotkanie będzie poświęcone mieszkankom Zaborza Wsi. A sporo ich było o ciekawych życiorysach. Starsi mieszkańcy Zaborza, pamiętają jeszcze Franciszkę Kołoczkową, jedną z ostatnich mieszkanek Dorfu, noszących się „po chłopsku”, znaną jako „Babcia z Zaborza” – czytamy w wydarzeniu w serwisie facebook.com poświęconym temu spotkaniu.

Piątek, 8 marca, godzina 17:00. Muzeum Miejskie w Zabrzu, ul. Powstańców Śląskich 3.

Wystawa „Zabrzańska Atlantyda. Zaborze Wieś”

Są na terenie Zabrza miejsca, które w przeszłości tworzyły pewien zamknięty świat, w którym potrzeby mieszkańców były zaspakajane na miejscu, od momentu narodzin do śmierci. Kształtowały one również specyficzny sposób życia, tworząc pewien model zachowań i zwyczajów, łączący elementy kultury wiejskiej i miejskiej.

Na terenie Zabrza zachowało się kilka przykładów tego typu miejsc. Jedne z nich nadal tętnią życiem, inne czekają na swój czas, a jeszcze inne prawie w całości zniknęły z pejzażu miasta.

W roku 2021 w Muzeum prezentowaliśmy wystawę poświęconą Zaborzu – Kolonii B, tej swoistej zabrzańskiej Atlantydzie, ziemi która niemal w całości zniknęła z krajobrazu. Obecnie kontynuujemy ten cykl, proponując zanurzenie się w historii Zaborza Wsi – pisze Muzeum Miejskie w Zabrzu o nowej wystawie.

Zaborze Wieś to teren obecnego miasta Zabrze. Rodowód jej sięga okresu średniowiecza. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi zapisu Rejestru Ujazdu. W tym, datowanym na okres pomiędzy 1295 a 1305 rokiem dokumencie odnotowano, że wieś Zaborze liczy 50 większych łanów frankońskich (1 łan: 23 do 27 ha), z których sołtys dzierżawi sześć łanów, ponadto we wsi są łany wolne, niebędące jeszcze zasiedlonymi.

Miejsca żyją głównie dzięki jego mieszkańcom. Nie inaczej było i jest w przypadku Zaborza Wsi. Tak więc oddajmy im głos. To, między innymi rodziny Rollników, Cyganów, Widerów, Morciszków, Klaków, Woschów, Urbańczyków, Kołoczków, poprzez swoje narracje oraz przedmioty materialne, opowiadają historię Zaborza Wsi – zapowiada Muzeum.

W związku z wystawą, oprócz spotkania planowanego na 8 marca, odbędą się także inne wydarzenia.

22 marca (piątek) przewidziano spotkanie pt. „Niedopowiedziane (miejscowe) historie”, a 20 kwietnia (sobota) odbędzie się „Spacer z Zaborza Wsi do kościoła pw. Jana Chrzciciela w Biskupicach”. 3 maja (piątek) odbędzie się finisaż tej ekspozycji.

(żms)