Mieszkańcy Zabrza i okolicznych miejscowości po raz kolejny mają możliwość zwiedzenia wnętrz zabrzańskiej nieczynnej już elektrociepłowni i posłuchania ciekawostek o historii zakładu, a także przemysłu na Śląsku. Najbliższa okazja już w sobotę, 20 lipca. Obowiązują zapisy.
Wydarzenie organizuje stowarzyszenie Wrazidlok. Rozpoczęcie wycieczki o godzinie 10:00, jednak w razie dużego zainteresowania ze strony uczestników, uruchamiane będą kolejne grupy zwiedzających – o godzinach 11:00 i 12:00.
Zgłoszenia udziału należy przysłać mailem na adres: fest@wrazidlok.org.
Każda osoba, która wyśle do nas zgłoszenie otrzyma potwierdzenie również mailem z godziną wejścia. Prosimy o cegiełkę w wysokości 20 zł od uczestnika z dopiskiem „Monumentalna rajza po Elektrociepłowni Zabrze”
– informuje stowarzyszenie.
Konto do wpłat: ING Bank Śląski: 42 1050 1298 1000 0090 8037 1918
– Tym razem zwiedzimy dwie części: Halę Maszyn i Biuro Zarządu. Każdy wchodzący na Halę Maszyn otrzyma kask. Dzieci tylko pod ścisłą opieką rodziców. Uczestnicy mają obowiązek dostosować się do zasad bezpieczeństwa, które będą obowiązywały w trakcie wydarzenia – dodaje organizator.
Najstarsza elektrociepłownia na terenach dzisiejszej Polski to monumentalny gmach większy niż Zamek w Malborku, z wnętrzami, gdzie fantazje budowniczych wyczarowały koronki z cegły.
Plan wydarzenia:
– wizyta w holu głównym, gabinecie prezesa, sali konferencyjnej z oryginalnymi meblami,
– Wizyta na Hali Maszyn.
Czas zwiedzania – łącznie ok. 55-60 min.
Przewodnikami będą:
– dr Łukasz Zimnoch
Prezes Stowarzyszenia WRAZIDLOK, pomysłodawca Szlaku Magnatów Przemysłowych, realizator widowisk multimedialnych w tym mappingowych, koncertów, pokazów mody, rzecznik prasowy koncernu energetycznego, wyróżniony nagrodami indywidualnymi za osiągnięcia w obszarze Public Relations („Miód” wyróżnienie nadawane przez „Dziennik Zachodni”, dziesiątka najlepszych rzeczników miesięcznika „Home & Market” w roku 2011). Autor dwóch książek: „Marketing dla naukowca i inżyniera” i „Po przebudzeniu”. Stypendysta marszałkowski w 2022r. w dziedzinie kultury. W 2022r. otrzymał „Grację” nagrodę gminy Świerklaniec przyznawaną za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej. W 2022r. otrzymał także dyplom Marszałka Województwa Śląskiego za zasługi w rozwoju turystyki.
– Józef Krzyk
Historyk i publicysta. Autor i współautor kilku książek dotyczących Górnego Śląska, m.in. Korfanty. Silna Bestia, Wojna papierowa, Spacerownik powstańczy, Szałfynster.
Organizatorzy proszą o zabranie odpowiedniego stroju. Warto też zaopatrzyć się w solidne buty na grubej podeszwie.
(żms)/Stowarzyszenie Wrazidlok
fot. P. Janicki/UM Zabrze, mat. organizatora