Nawołujące do nienawiści napisy m.in. przy ul. Buchenwaldczyków. Zatrzymano 17-latka

ZDJĘCIE POGLĄDOWE

17-latek umieszczał wulgarne napisy na budynkach w rejonie ul. Buchenwaldczyków i Sienkiewicza oraz Szkoły Podstawowej nr 43. Odpowie nie tylko za zniszczenie mienia, ale także za nawoływanie do nienawiści, za co grozi kara więzienia.

Młodego człowieka w poniedziałek zatrzymali policjanci z I komisariatu. Jak zaznacza asp. Sebastian Bijok, oficer prasowy KMP Zabrze, w swoich wpisach publicznie namawiała do popełnienia przestępstwa wobec grupy osób z powodu przynależności etnicznej i rasowej.

Jak ustalili policjanci, do naniesienia napisów doszło w okresie od 5 do 7 października, a zatrzymanie młodego zabrzanina było możliwe dzięki skutecznej pracy operacyjnej kryminalnych z zabrzańskiej jedynki

– mówi rzecznik.

Teraz, po wykonaniu czynności w niezbędnym zakresie, materiały tej sprawy trafiły do prokuratury. W toku dalszego postępowania podejrzewany może liczyć się z odpowiedzialnością karną z artykułu 255 § 2 kodeksu karnego, który przewiduje karę do 3 lat pozbawienia wolności. Ponadto 17-latek będzie odpowiadał za zniszczenie mienia, gdzie wartość strat na wstępnym etapie oszacowano na kwotę ponad 15 tysięcy złotych – dodaje Bijok.

PRZESTĘPSTWO Z NIENAWIŚCI (art. 255 § 2 KK) to zabroniony w polskim prawie, czyn motywowany uprzedzeniami. A zatem jest to takie przestępstwo, które zostało popełnione tylko dlatego, że osoba, przeciwko której jest wymierzone, ma cechę odróżniającą ją od sprawcy i często wyróżniającą ją z większości otaczającego społeczeństwa – np. ma inny kolor skóry, pochodzi z innego kraju lub innego kręgu kulturowego, mówi innym językiem, wyznaje inną religię.

Ofiary takich przestępstw są więc wybieranie celowo tylko i wyłącznie z uwagi na posiadanie jednej z wyżej wymienionych cech.

Przykładami przestępstw motywowanych nienawiścią mogą być: przemoc fizyczna, wyzwiska, groźby, niszczenie mienia, podpalenia – o ile ich przyczyną była nienawiść do osoby spowodowana jej kolorem skóry, pochodzeniem narodowym, etnicznym czy wyznawaną przez nią religią. W przestrzeni publicznej możesz zetknąć się także z innymi przejawami wrogości wobec cudzoziemców, takimi jak nienawistne napisy lub symbole zamieszczane na ścianach budynków czy przystankach komunikacji miejskiej. Tego rodzaju treści pojawiać się mogą także na stronach internetowych – wylicza Bijok.

RASIZM – PROSTA DROGA DO KARY

Czyny opisane powyżej są w Polsce ścigane. Za ich popełnienie polski Kodeks karny przewiduje konsekwencje. Niektóre spośród przestępstw z nienawiści – przemoc, groźba, publiczne naruszenie nietykalności cielesnej lub znieważenie, a także nawoływanie do nienawiści ze względu na rasę, pochodzenie narodowe czy etniczne, wyznanie – zostały potraktowane w polskim prawie w sposób szczególny i mają odrębne regulacje w Kodeksie karnym.

Przestępstwa z nienawiści są w Polsce ścigane z urzędu. To oznacza, że jeżeli policja czy prokuratura dowie się o takim przestępstwie (np. z mediów, z relacji świadka), instytucje te mają obowiązek podjęcia czynności niezależnie od inicjatywy osoby pokrzywdzonej.

(żms)/KMP Zabrze
fot. Google Maps