„Ogrody Deszczowe GZM”. Startuje nabór zgłoszeń do kolejnej edycji programu

Startuje nabór do 3. edycji wydarzenia edukacyjnego „Ogrody Deszczowe GZM”. Do 13 maja można zgłaszać chęć udziału w kolejnej odsłonie wydarzenia edukacyjnego organizowanego przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię.

Program skierowany jest do wszystkich typów placówek oświatowych – szkół, przedszkoli, uczelni – a także do organizacji pozarządowych. Głównym celem inicjatywy jest podnoszenie świadomości mieszkańców Metropolii w zakresie błękitno-zielonej infrastruktury oraz promowanie działań wspierających adaptację do zmian klimatu, ze szczególnym uwzględnieniem zrównoważonego gospodarowania wodą deszczową.

Podobnie jak w latach ubiegłych, warsztaty w ramach programu będą miały formę części teoretycznej oraz praktycznej.

Uczestnicy dowiedzą się m.in., czym są ogrody deszczowe, dlaczego warto je zakładać, jak wpływają na bioróżnorodność i retencję wody oraz w jaki sposób wspierają lokalny mikroklimat. Część praktyczna to wspólne zakładanie ogrodu deszczowego w pojemniku o pojemności 3 m³.

Dlaczego warto założyć ogród deszczowy?
  • gromadzi i zatrzymuje wodę opadową w miejscu jej wystąpienia,
  • pomaga utrzymać prawidłową wilgotność gleby i powietrza,
  • wspiera lokalną bioróżnorodność,
  • poprawia estetykę otoczenia,
  • oczyszcza wodę dzięki roślinom hydrofitowym,
  • przeciwdziała skutkom suszy i lokalnych podtopień,
  • sprzyja integracji lokalnej społeczności.

W 2024 roku w programie uczestniczyło łącznie 19 podmiotów: 17 placówek oświatowych, jedno stowarzyszenie sportowe oraz jedna uczelnia wyższa. Łącznie w warsztatach wzięło udział około 500 osób. W tym roku organizatorzy liczą na jeszcze większe zainteresowanie – czekają na zgłoszenia przedszkoli, szkół, uczelni i organizacji z całej Metropolii.

Pełna treść ogłoszenia o naborze, regulamin oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie: Biuletyn Informacji Publicznej GZM.

(mat. pras. GZM)