Słup czarnego dymu widoczny był z perspektywy różnych dzielnic Zabrza, a także z sąsiednich miejscowości. Spaleniu uległo składowisko odpadów, a także stojące w pobliżu samochody oraz naczepy. Straż Pożarna podała przyczyny pożaru, do którego doszło w sobotę, 7 września, przy ulicy Sierakowskiego.
PSP powiadomiono tego dnia przed godziną 13:00. Zgłoszenie dotyczyło pożaru traw. Na miejsce zadysponowano zastępy z Zabrza.
– Po przybyciu na miejsce, ze względu na szybkie rozprzestrzenianie się ognia, zadysponowano kolejne zastępy. W wyniku niekorzystnych warunków atmosferycznych tj. wiatr oraz wysoka temperatura pożar rozprzestrzenił się na sąsiednie tereny, na których znajdowało się składowisko odpadów oraz samochody ciężarowe zaparkowane w pobliżu warsztatu – relacjonuje mł. bryg. Wojciech Strugacz, oficer prasowy KM PSP Zabrze
Pożarem objęty był teren o powierzchni ok. 8 tys. m2, z czego ok. 3 tys. m2 stanowiło składowisko odpadów oraz parking, pozostałą część trawy i nieużytki.
– Na miejsce zostały zadysponowane liczne siły i środki z terenu województwa śląskiego w celu szybkiego opanowania ognia. W wyniku szybkiego rozwoju pożaru spaleniu uległy samochody ciężarowe, naczepy oraz samochody osobowe znajdujące się w pobliżu terenu objętego pożarem. Szybkie i wyczerpujące działania strażaków pozwoliły na obronienie przed spaleniem pobliskiego budynku warsztatu oraz farmy fotowoltaicznej – kontynuuje Strugacz.
W kulminacyjnym momencie w sumie na miejscu pracowało ponad 40 zastępów Państwowej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej, ponad 120 strażaków wezwanych z wielu jednostek na terenie województwa.
– Na miejscu obecna była grupa ratownictwa chemicznego w celu monitorowania stanu powietrza w pobliżu pożaru. Pomiary nie wykazały niebezpiecznych stężeń zagrażających życiu. Dowodzenie podczas działań przejmowali m.in. Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Damian Legierski oraz Komendant Miejski PSP w Zabrzu st. bryg. Tomasz Bajerczak – dodaje rzecznik zabrzańskiej PSP.
Na miejscu obecne były władze miasta, przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a także Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miejskiego.
– Działania były długotrwałe i prowadzone przez od 7 do 9 września 2024r. Po opanowaniu sytuacji pożarowej, w dniu 8 września wprowadzono na miejsce akcji ciężki sprzęt w celu przekopania pryzmy odpadów i dogaszenia wszelkich zarzewi ognia. Dodatkowo pogorzelisko było nadzorowane i zabezpieczane przez strażaków od godzin popołudniowych w dniu 8 września do rana następnego dnia – podsumowuje Strugacz.
Działania zakończono o godzinie 7:09 w poniedziałek, 9 września.
(żms)/PSP Zabrze
fot. PSP Zabrze