Przy ul. Bytomskiej 24 otwarta została filia Środowiskowego Domu Samopomocy. Miejsce będzie służyło osobom z niepełnosprawnościami, demencją czy chorobami neurodegeneracyjnymi. W budynku powstało także Centrum Opieki Dziennej i Wytchnieniowej, które prowadzić będzie Forum „Razem”.
Rewitalizacja budynku była nie lada wyzwaniem bo obiekt przy ul. Bytomskiej 24 ma ponad 100 lat. Udało się dostosować go do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Została tu zamontowana m.in. winda, która znacznie ułatwi korzystanie z budynku, a jej zakup sfinansowany został z dotacji pozyskanej z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zastosowano tu też m.in.: pętle indukcyjne, plan tyflograficznego oraz tabliczki informacyjne z napisami w alfabecie Braille’a.
Obiekt wyposażono także w stanowiska komputerowe, które dostosowane są do obsługi osób ze szczególnymi potrzebami (niepełnosprawność sprzężona), zakupiono też słuchawki wyciszające dla osób z nadwrażliwością sensoryczną.
Gruntowny remont placówki przy ul. Bytomskiej 24 rozpoczął się w grudniu ub. r. i trwał do maja br. Dzięki przeprowadzonym tu pracom placówka odpowiadając na potrzeby mieszkańców Zabrza poszerzyła swoje usługi o działalność na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną. Dzienny ośrodek wsparcia oferuje 30 miejsc. Chętni mogą z niego korzystać przez pięć dni w tygodniu, od godz. 7.30 do godz. 15.30. Zorganizowany jest także dowóz uczestników do ośrodka. Każdego dnia mają też zapewniony ciepły posiłek.
– Warto docenić pracę, jaka została tu wykonana przez ludzi, którym nie jest obojętny los drugiego człowieka. Ponad 4 miliony złotych, które przekazało na ten cel miasto, a także fundusze pochodzące z dotacji celowych, pozwoliły nam na kompleksową rewitalizację miejsca, w którym spotkaliśmy się dzisiaj. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w ten projekt – mówi dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Zabrzu Marta Wypart-Daniel.
ŚDS oferuje: terapię ruchową (w ramach pracowni rehabilitacji ruchowej), zajęcia komputerowe oraz zajęcia kulinarne. Oczywiście na bieżąco monitorowane są potrzeby i możliwości uczestników.
Jednostka zatrudnia wykwalifikowaną kadrę pracowniczą, dzięki której zapewnia treningi samoobsługi, funkcjonowania w życiu codziennym, umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów, umiejętności komunikacyjnych, a także rozwijania zainteresowań własnych.
W budynku ul. Bytomskiej 24 swoją siedzibę znalazło także Centrum Opieki Dziennej i Wytchnieniowej. Powstało ono w odpowiedzi na potrzeby środowiska osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. W ramach oferowanych tu zajęć odbywają się treningi socjalne, opiekuńcze, umiejętności interpersonalnych oraz rehabilitacja.
W ramach opieki wytchnieniowej organizowane są tu dzienne pobyty osób z niepełnosprawnościami, umożliwiające rodzinom odpoczynek, regenerację sił, realizację zawodową, zabezpieczenie potrzeb zdrowotnych i samorealizację.
– Całe moje życie zawodowe poświęciłem właśnie na rozwój Sieci Wsparcia Społecznego. Tę przygodę rozpoczęliśmy jeszcze w latach 90., a dzisiaj mamy już 48 takich domów na Śląsku. Zawsze uwzględniamy potrzeby i tworzymy godne warunki dla osób, które korzystają z domów należących do sieci. Pierwszy ŚDS powstał w Zabrzu w 2001 r. Cieszę się, że dzięki wsparciu tak wielu ludzi wykonano ogrom pracy, żeby ocalić ten budynek i adaptować go do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – powiedział przedstawiciel Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Grzegorz Rak.
(żms)/UM Zabrze
fot. UM Zabrze