Chętni na podróż w czasie? Jeśli nie zwiedziliście jeszcze zabrzańskiej Elektrociepłowni, w grudniu będzie ku temu okazja. Tuż przed świętami, w sobotę, 23 grudnia, odbędzie się kolejna Rajza.
Zwiedzanie organizuje Stowarzyszenie Wrazidlok, które – w razie dużego zainteresowania – utworzy trzy osobne grupy o godzinach 10:00, 11:00 i 12:00. Tym razem uczestnicy zobaczą dwie części tego monumentalnego obiektu: Halę Maszyn i Biuro Zarządu. Czas trwania wycieczki to około 55-60 minut.
Najstarsza elektrociepłownia na terenach dzisiejszej Polski to monumentalny gmach większy niż Zamek w Malborku, z wnętrzami, gdzie fantazje budowniczych wyczarowały koronki z cegły.
Powstała 126 lat temu – wybudowano ją w 1897 roku. W skład obiektu wchodzi 18 budynków poprodukcyjnych, są to m.in. budynek główny dyrekcji, budynek kotłowni, budynek maszynowni, budynek rozdzielni 6 kV, budynek warsztatu mechanicznego, czy budynek klubu, świetlicy, portierni. Pod koniec ub. roku zabrzański samorząd przejął tę nieruchomość na własność za symboliczne 100 zł. Więcej na ten temat pisaliśmy tu:
Elektrociepłownia Zabrze przejęta za… 100 zł. Miasto zapowiada rewitalizację historycznego obiektu
Plan wydarzenia, które zaplanowano na 23 grudnia, to:
- wizyta w holu głównym, gabinecie prezesa, sali konferencyjnej z oryginalnymi meblami,
- wizyta na Hali Maszyn.
Chętni do udziału w zwiedzaniu powinni przesłać zgłoszenie na adres emagnaci@gmail.com (każda osoba otrzyma w wiadomości zwrotnej potwierdzenie z godziną wejścia), a także wpłacić cegiełkę 15 zł/os. na konto Stowarzyszenia Wrazidlok.
Dane do przelewu:
42 1050 1298 1000 0090 8037 1918
Stowarzyszenie WRAZIDLOK
ul. Zwycięstwa 1
44-100 Gliwice
– Każdy wchodzący na Halę Maszyn otrzyma kask. Dzieci tylko pod ścisłą opieką rodziców. Uczestnicy mają obowiązek dostosować się do zasad bezpieczeństwa, które będą obowiązywały w trakcie wydarzenia – zaznaczają organizatorzy. Warto wyposażyć się też w odpowiedni strój oraz w solidne buty na grubej podeszwie.
Przewodnikami będą niezmiennie:
– dr Łukasz Zimnoch – prezes Stowarzyszenia WRAZIDLOK, pomysłodawca Szlaku Magnatów Przemysłowych, realizator widowisk multimedialnych w tym mappingowych, koncertów, pokazów mody, rzecznik prasowy koncernu energetycznego, wyróżniony nagrodami indywidualnymi za osiągnięcia w obszarze Public Relations („Miód” wyróżnienie nadawane przez „Dziennik Zachodni”, dziesiątka najlepszych rzeczników miesięcznika „Home & Market” w roku 2011). Autor dwóch książek: „Marketing dla naukowca i inżyniera” i „Po przebudzeniu”. Stypendysta marszałkowski w 2022r. w dziedzinie kultury. W 2022r. otrzymał „Grację” nagrodę gminy Świerklaniec przyznawaną za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej. W 2022r. otrzymał także dyplom Marszałka Województwa Śląskiego za zasługi w rozwoju turystyki.
– Józef Krzyk – historyk i publicysta. Autor i współautor kilku książek dotyczących Górnego Śląska, m.in. Korfanty. Silna Bestia, Wojna papierowa, Spacerownik powstańczy, Szałfynster.
Wydarzenie w serwisie facebook.com znajduje się pod linkiem.
(żms)/materiały organizatora