Rurki elektroinstalacyjne – jak je układać?

W celu ochrony przewodów przed uszkodzeniami mechanicznymi, zwiększenia komfortu wymiany uszkodzonych kabli oraz umożliwienia rozbudowy sieci o nowe elementy, stosuje się rury elektroinstalacyjne. Przez rury przeciąga się kable lub całe wiązki kabli, a następnie, z wykorzystaniem dodatkowych akcesoriów, rozprowadza się je po wnętrzu budynku lub domu. W sprzedaży dostępne są zarówno rury karbowane, jak i gładkie, które zapewniają odpowiednie zabezpieczenie i ułatwiają instalację.

 

Jaką funkcję pełnią peszle?

Peszle stanowią najlepsze zabezpieczenie przewodów elektrycznych. Wykonane z tworzywa, pokarbowane, niezwykle giętkie rury ułatwiają układanie kabli, efektywnie chroniąc je przed uszkodzeniami mechanicznymi, wilgocią, zanieczyszczeniami i innymi czynnikami, które mogą wpływać na ich prawidłowe działanie. Zastosowanie peszli znacząco ułatwia układanie kabli elektrycznych i zwiększa bezpieczeństwo instalacji. Instalacja rozprowadzona w takich rurach osłonowych jest łatwiejsza do rozbudowy oraz sprawniejsza w przypadku wymiany. Aby montaż instalacji elektrycznej w peszlach był skuteczny, konieczne jest wybieranie produktów najwyższej jakości, odpowiednio dopasowanych do konkretnej instalacji i wykonanych z wysokogatunkowych materiałów. Tylko prawidłowo dobrane peszle usprawnią układanie instalacji i zapewnią długą oraz niezawodną ochronę przewodów elektrycznych.

Szeroka oferta rur elektroinstalacyjnych dostępna jest na https://www.bricoman.pl/elektryka-oswietlenie/rury-listwy-kanaly-instalacyjne/rury-elektroinstalacyjne

Jak układa się rurki elektroinstalacyjne?

Montaż instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym rozpoczyna się od wykonania projektu uwzględniającego funkcjonalne rozmieszczenie gniazd elektrycznych, włączników i oświetlenia. Przewody elektryczne muszą być dostosowane do mocy urządzeń planowanych do użytkowania w domu, a projekt powinien zawierać wszystkie informacje o obwodach elektrycznych i sposobie ich montażu. Po ustaleniu szczegółów można rozpocząć montaż instalacji. Mocowanie przewodów można wykonać na różne sposoby. Tradycyjnie umieszczano je w bruzdach w tynku, mocując do ściany za pomocą blaszek lub uchwytów, jednak lepszym rozwiązaniem są elastyczne peszle elektroinstalacyjne, które ułatwiają układanie kabli. Przewody zabezpieczone peszlami zwykle układa się pod podłogą, mogą być również ukryte w ściankach szkieletowych i na poddaszach, zwłaszcza gdy są wykończone płytą gipsowo-kartonową. Montaż peszli eliminuje także problem mało estetycznych puszek. Przy planowaniu montażu lub wymiany starej instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym warto zrezygnować z przestarzałych metod mocowania przewodów na ścianach, na rzecz bardziej nowoczesnych i estetycznych rozwiązań.

materiał partnera