Ruszyła inicjatywa referendum odwoławczego w Zabrzu. „Mamy dość szkodliwych działań”

Polityka kadrowa, nieodpowiedzialne gospodarowanie zasobami finansowymi i ludzkimi, niedostateczny dialog ze społecznością lokalną oraz brak spójnej strategii rozwoju miasta wymagają natychmiastowej reakcji – twierdzą osoby zrzeszone w grupie „Komitet Referendalny RESET w Zabrzu”. Rozpoczęto zbiórkę podpisów poparcia dla tej inicjatywy.

Do tej pory wzmianki dotyczące organizacji referendum celem odwołania (bądź nie) obecnych władz Zabrza pojawiały się w komentarzach mieszkańców, m.in. w mediach społecznościowych. Teraz sprawa zaczyna nabierać rozpędu.

Referendum, o ile dojdzie do skutku, miałoby dotyczyć odwołania Prezydent Miasta i Rady Miasta Zabrze przed upływem kadencji.

Jesteśmy przekonani, że możemy osiągnąć zamierzony cel i odsunąć Agnieszkę Rupniewską i jej środowisko od władzy oraz odwołać zdominowaną przez jej popleczników Radę Miasta Zabrze. Nie zrobimy tego jednak bez Twojej pomocy. Dołącz od nas i pomóż zbierać podpisy, żeby referendum doszło do skutku – informują osoby zaangażowane w sprawę.

Utworzono stronę internetową referendumwzabrzu.pl, od stycznia istnieje też profil w mediach społecznościowych. W miniony wtorek zamieszczono tam wpis informujący o rozpoczęciu zbiórki podpisów.

Mamy dość szkodliwych działań, niedopowiedzeń i manipulacji władzy!!! Nie zgadzamy się na zwijanie i wygaszanie miasta!!! Potrzebujemy wspólnie zebrać kilkanaście tysięcy podpisów, żeby doprowadzić do referendum i odwołać Prezydentkę Rupniewską i Radę Miasta

– czytamy na stronie FB „Zabrze Referendum Odwoławcze”.

Z witryny internetowej można pobrać w formacie PDF listę do zbierania podpisów poparcia dla referendum. Zgodnie z przepisami, można je przeprowadzić na wniosek co najmniej 10% uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy albo powiatu. Według stanu na koniec IV kwartału 2024 roku, w Zabrzu liczba wyborców ujętych w Centralnym Rejestrze Wyborców (PKW Katowice) wynosi 117,5 tys. osób – oznacza to potrzebę zebrania około 12 tysięcy podpisów dorosłych mieszkańców.

O co chodzi referendystom?

Inicjatorzy referendum, jak wskazują na stronie, chcą uchronić Zabrze przed dalszym niszczeniem i wygaszaniem miasta. W uzasadnieniu wymieniają działania obecnych władz miasta, które uważają za szczególnie szkodliwe. To w ich opinii m.in. błyskawiczne powiększenie zadłużenia samorządu o kilkaset milionów złotych, czego ciężar przerzuca się na mieszkańców w podwyższonych opłatach lokalnych. Wśród wymienianych na stronie powodów, znalazły się także:

  • nieprzemyślane zwolnienia grupowe w Urzędzie Miejskim, jednostkach i spółkach miejskich,
    • pogorszenie oferty kulturalnej Zabrza (na przykład odwołanie Festiwalu Dramaturgii Współczesnej),
    • działania niszczące wizerunek miasta (rozpowszechnianie informacji o rzekomym bankructwie Zabrza, co zniechęca potencjalnych inwestorów),
    • przedłużanie procesu prywatyzacji Górnika Zabrze,
    • nieudolną zmianę operatora usług odbioru odpadów,
    • wstrzymanie procesów inwestycyjnych,
    • niejasne finansowanie komunikacji społecznej (w tym również wydawanie serwisu „Puls Zabrza”),
    • rekrutowanie członków nowych zarządów spółek komunalnych spoza Zabrza,
    • brak otwartej komunikacji co do zamiaru likwidacji szkół, zwolnień pracowników obsługi i zasad przyznawania dodatków motywacyjnych,
    • znaczące wzrosty różnego rodzaju opłat lokalnych – w tym m.in. opłat targowych, czynszów w lokalach komunalnych czy podatków od nieruchomości, co prowadzi do ubożenia mieszkańców.

    My, mieszkanki i mieszkańcy Zabrza oburzeni, zasmuceni i zaniepokojeni postawą władz miasta, chcemy uchronić Zabrze przed dalszym niszczeniem i wygaszaniem miasta. Możemy to zrobić, tylko biorąc sprawy w swoje ręce! Dlatego powołaliśmy do życia Inicjatywę Referendum RESET w Zabrzu zrzeszającą obywatelskie ruchy z naszego miasta ponad środowiskowymi, politycznymi i światopoglądowymi podziałami. Doprowadźmy do referendum i odwołajmy władze miasta – informują referendyści.

    Inicjatorami przeprowadzenia referendum są obywatele działający pod nazwą „Komitet Referendalny RESET w Zabrzu”. W skład grupy wchodzą: Krzysztof Korgel, Henryk Klecha, Rafał Rejek, Grzegorz Głombica, Małgorzata Kozłowska, Katarzyna Iwańska, Marek Kozłowski, Beata Andrzejewska, Wioletta Ciecierska, Karina Kulpa, Ryszard Ciecierski, Aleksander Głombica, Julia Nowakowska, Angelika Woźniak, Mirosław Andrzejewski. Pełnomocnikiem inicjatora referendum jest Krzysztof Korgel zamieszkały w Zabrzu.

    (żms)