Doskonały, charakterystyczny warsztat i pełen głębokiej wrażliwości styl – tak najlepiej można scharakteryzować charakter prac Stefana Żechowskiego. W czterdziestą rocznicę śmierci w Galerii Café Silesia (ul. 3 Maja 6) zagościła monograficzna wystawa upamiętniająca tego artystę.
Stefan Żechowski przez ponad dwie dekady mieszkał i tworzył w naszym mieście. Rysownik, ilustrator, malarz, pastelista zasłynął m.in. dzięki stworzonym jeszcze przed wojną ilustracjom do „Motorów” Emila Zegadłowicza. W twórczości Żechowskiego z jednej strony widać fascynację pięknem ludzkiego ciała, z drugiej zaś strach przed cierpieniem, starością, brzydotą i śmiercią, które są pokłosiem przeżytej wojny i utrwalone zostały w cyklu szkiców pn. „Wojna”, „Kryzys” i „Chora ziemia”.
Jeszcze w lutym dla chętnych odbędą się trzy oprowadzania kuratorskie po wystawie poświęconej jego twórczości. Ekspozycja dostępna będzie do 7 kwietnia br.
Najbliższe oprowadzania kuratorskie po wystawie „Stefan Żechowski. Transgresje”:
- 24 lutego (sobota) – godzina 12:00;
- 25 lutego (niedziela) – godzina 12:00;
- 29 lutego (czwartek) – godzina 17:00.
Na wystawie nie mogło zabraknąć eksponatów z zabrzańskiego okresu twórczości artysty. Zaprezentowane zostały m.in. projekty malowideł do kościoła pw. św. Wawrzyńca w Mikulczycach, a także poczet portretów które Żechowski wykonywał dla zabrzańskich szkół.
Po raz pierwszy w jednym miejscu zebrane zostały portrety patronów, które Żechowski wykonywał dla zabrzańskich szkół. Rysunki, pastele i obrazy olejne naszej zabrzańskiej ekspozycji pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum Miejskiego w Zabrzu, a także Muzeum Narodowego w Kielcach i Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej oraz z kolekcji prywatnej.
Więcej informacji na temat wystawy można znaleźć na stronie Muzeum Miejskiego w Zabrzu: www.muzeumzabrze.pl.
(żms)/UM Zabrze
fot. mat. organizatora