Gabrysia miała zaledwie 7 tygodni, gdy lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca przeszczepili jej nowe serce. To pierwsza taka operacja. W Polsce jak dotąd przeprowadzono zaledwie kilka tego rodzaju transplantacji u dzieci poniżej 12 miesiąca życia.
Dziewczynka trafiła pod opiekę zespołu kardiologów i kardiochirurgów z ŚCCS już w dniu narodzin. Gabrysia urodziła się z bardzo skomplikowaną wadą serca. Transplantacja była szansą na uratowanie jej życia. Jest najmłodszym dzieckiem w Polsce po transplantacji serca.
Nieprawidłową budowę serca i naczyń u Gabrysi zdiagnozowano już podczas badań prenatalnych. Wada była na tyle złożona, że kardiochirurdzy nie mogli skorygować jej anatomicznie. Mogli zastosować leczenie paliatywne, które nie poprawiłoby komfortu życia dziecka. Po kilku tygodniach zdecydowali się zakwalifikować dziewczynkę do pilnej transplantacji serca. Odpowiedniego dawcę serca zgłoszono w wakacje.
Transplantację w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu wykonał zespół z Oddziału Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia u Dzieci w składzie: dr Joanna Śliwka, dr Szymon Pawlak, lek. Monika Żurek. Zespołem pobierającym kierował lek. Witold Bratkowski.
W dniu operacji dziewczynka miała siedem tygodni. Ważyła 4,3 kg.
Zabieg wymagał nie tylko przeszczepienia serca, ale równoczasowej rekonstrukcji systemu żył płucnych i systemowych, które u dziewczynki miały nieprawidłowe ujście. Podczas operacji nie zastosowano sztucznego materiału, do odtworzenia naczyń wykorzystano fragmenty naczyń dawcy.
Operacja przebiegała bez komplikacji. Serce podjęło pracę. Po kilku tygodniach dziewczynkę wypisano do domu. Obecnie jest pod opieką Poradni Transplantacyjnej dla Dzieci działającej przy Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Lekarzem prowadzącym jest dr Arkadiusz Wierzyk. Gabrysia przechodzi standardowe badania, w których ocenia się prace przeszczepionego serca oraz monitoruje przyjmowane leki.
Transplantacje u niemowląt są niezwykle rzadko wykonywane. Do tej pory w Polsce przeprowadzono kilkanaście takich operacji – u tak małego dziecka jeszcze nie przeprowadzano takiego zabiegu, a u dzieci poniżej 12 miesiąca życia przeprowadzono ich tylko kilka.
(żms)/ŚCCS ZABRZE
Fot. ŚCCS ZABRZE