Miasto opublikowało najnowsze informacje na temat postępu prac przy budowie centr przesiadkowych. Jeśli chodzi o to, które powstaje przy ulicy Goethego, obecnie tworzone są warunki do umieszczenia zieleni na dachu obiektu.
Prowadzone są roboty związane z wykończeniem wnętrz budynku. Wykonano już znaczną część elewacji klinkierowej oraz szklenie obiektu. Wznoszona jest także rampa wjazdowa na parking. Równolegle prowadzone są roboty drogowe.
Na wcześniejszym etapie prac – przy infrastrukturze drogowej sąsiadującej z dworcem i powstającym obiektem – przełożono instalacje gazowe, wodne, elektryczne i gazowe. Było to konieczne, by móc wybudować w tym miejscu nową infrastrukturę.
Przypomnijmy, że powstający przy ul. Goethego budynek będzie miał docelowo cztery kondygnacje. Na pierwszej znajdą się perony komunikacji publicznej, na drugim i trzecim poziomie znajdą się miejsca parkingowe. Będzie ich 140. Na samej górze powstanie ogród oferujący chwilę relaksu pasażerom oczekującym na transport.
Wartość przedsięwzięcia to ponad 54,7 mln zł brutto. Inwestycja powinna zostać zrealizowana do końca października br.
Centrum przesiadkowe w Rokitnicy
Mieszkańcy Rokitnicy także mogą obserwować intensywne prace przy budowie centrum przesiadkowego, które powstaje przy ul. Ofiar Katynia. Zakończyły się już roboty związane ze wnoszeniem konstrukcji obiektu obsługi pasażerskiej. Prowadzone są już prace wewnątrz obiektu związane z wydzieleniem pomieszczeń oraz instalacjami.
Prace budowlane objęły także przebudowę sieci na terenie nowego centrum przesiadkowego (kanalizacja deszczowa, instalacja sanitarna, wodociąg, magistrala wodociągowa oraz przekładka sieci gazowych). Równolegle prowadzone są roboty w zakresie drogowym.
W przypadku centrum przesiadkowego, które powstanie przy ul. Ofiar Katynia w Rokitnicy, zaplanowano m.in.: otwarte perony, parking zewnętrzny oraz obiekt o powierzchni 276 m2, w którym mieścić się będzie poczekalnia i punkty usługowe.
W obydwu zabrzańskich centrach przewidziano możliwość ładowania pojazdów elektrycznych.
Realizacja projektu pn. „Centrum Przesiadkowe w Zabrzu” jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, oś Priorytetowa IV „Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna”, działanie 4.5 „Niskoemisyjny transport miejski oraz efektywne oświetlenie”, poddziałanie 4.5.1 „Niskoemisyjny transport miejski oraz efektywne oświetlenie – ZIT”.
(żms)/UM Zabrze
fot. UM Zabrze