Rozpoczęły się wakacje. Nadchodzące tygodnie nie tylko będą czasem odpoczynku i wyjazdów, ale także… miejskich imprez kulturalnych. Bo lato w mieście nie musi być wcale nudne. Co będzie działo się w Zabrzu?
Lipiec i sierpień będą miesiącami cyklicznych wydarzeń, które już teraz warto zapisać sobie w kalendarzach. To świetna okazja do wakacyjnego relaksu, nie tylko dla cieszących się przerwą od szkoły uczniów, ale także wszystkich dorosłych!
III Carnall Festival
Już w ten weekend najbardziej industrialna strefa kultury w Polsce wypełni się dźwiękami muzyki. W zrewitalizowanej strefie Carnall Sztolni Królowa Luiza, odbędzie się pierwszy koncert w ramach trzeciej edycji Carnall Festivalu.
– W niedzielę (2 lipca) na scenie wystąpi Orkiestra Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Miętha i Igo. Wstęp wolny;
– 23 lipca zagrają Orkiestra MGW, Rosalie I Vito Bambino;
– 6 sierpnia wystąpią Orkiestra Muzeum, Mikromusic oraz Karaś/Rogucki;
– Trzecią edycję Carnall Festivalu zakończymy wspólnie 27 sierpnia z Orkiestrą Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, WaluśKraksaKryzys i Brodka.
Na wszystkich spragnionych uczty muzycznej czeka także strefa gastro – Pub Zmiękczalnia, obowiązkowy punkt na turystyczno-gastronomicznej mapie Śląska, serwujące jedyne takie, regionalne piwo, czorne pierogi i śląsko nutella.
Zabrze Summer Festival
14 lipca w naszym mieście rozpocznie się cykl letnich koncertów organizowanych w ramach kolejnej edycji Zabrze Summer Festival. Jako pierwsze przed zabrzańską publicznością wystąpią gwiazdy muzyki disco-polo. Na scenie usłyszymy: Pięknych i Młodych z Magdaleną Narożną, Miłego Pana oraz zespół Menelaos. Wstęp na wszystkie koncerty – BEZPŁATNY!
W ub. roku podczas Zabrze Summer Festivalu bawiliśmy się na koncertach m.in. Zenona Martyniuka, Michała Wiśniewskiego, Kamila Bednarka, Dj Hazela i Bueno Clinic. Jakich artystów zaproszono w tym roku?
W piątek, 14 lipca, na scenie zobaczymy gwiazdy disco-polo. Wystąpią Piękni i Młodzi z Magdaleną Narożną, Miły Pan oraz zespół Menelaos.
Kolejny koncert z cyklu odbędzie się w niedzielę, 13 sierpnia. Czeka nas prawdziwy powrót do przeszłości z zespołami Jamal, Farba, Verba, Sumptuastic i Mezo. Być może usłyszymy znane nam od lat piosenki, takie jak: „Policeman”, „Mogliśmy”, „Chce tu zostać”, „Sacrum” czy „Kołysanka”.
W piątek, 25 sierpnia, czekają nas hip-hopowe brzemienia. Tego dnia w Zabrzu wystąpią Kubańczyk, Smolasty oraz B.R.O – Next Level.
Na zakończenie tegorocznej edycji Zabrze Summer Festivalu w sobotę, 26 sierpnia, wystąpią: Prisoners Show, Bueno Clinic, Michał Lazar i support: Ro-Bee, Camillo, Dave, White, Max Kolankov, Chojrak i Ado. Dodatkowo zaplanowano pokaz laserów.
Więcej na ten temat:
Spędź czas na świeżym powietrzu
Wakacyjne chillouty wróciły także na dziedziniec Szybu Maciej w Zabrzu. Przez całe lato, w każdy piątek (aż do 1 września), od godziny 18:00, będzie można doświadczyć atmosfery letniego chillu, a to wszystko za sprawą atrakcji przygotowanych przez organizatorów imprezy oraz najlepszego jedzenia serwowanego przez Szefa Kuchni. Wstęp na wydarzenie jest wolny, a więcej informacji znajdą Państwo na stronie: https://szybmaciej.pl/chillout-2023/
Kawiarnia Artystyczna zaprasza na cykliczne pokazy filmowe czyli „Kino Plenerowe”. To propozycja dla tych, którzy uwielbiają dobre kino, ale też dla tych, którzy dawno w kinie nie byli, a teraz będą mogli połączyć przyjemność z oglądania filmów z rekreacją na świeżym powietrzu. Przed Domem Muzyki i Tańca będą na Państwa czekały grill, leżaki i mnóstwo dobrej zabawy.
1 lipca będziemy mogli zobaczyć dwa filmy – o godzinie 20:30 wyświetlony zostanie „Madagaskar”, a o godzinie 22:00 „Palm Springs”.
Mamy piękną słoneczną pogodę a sezon na Kąpielisku Leśnym trwa w pełni. Ceny biletów wstępu są atrakcyjne, a po godz. 16.00 można je kupić jeszcze taniej. Oprócz tego w tym roku parking samochodowy i rowerowy będzie nieodpłatny.
W Grzybowicach natomiast od czerwca otwarty został Geopark, który powstał na terenach dawnego wyrobiska gliny. Podzielony został na część północną i południową. Na obszarze objętym projektem powstały ścieżki i schody prowadzące do wnętrza wyrobiska wraz z pomostem stanowiącym miejsce wejścia na ścieżki edukacyjne Geoparku. Zamontowane zostały też tablice informacyjne o tematyce dziedzictwa geologicznego i przemysłowego. W południowej części terenu zamontowano małą architekturę (ławki, wiaty rekreacyjne).
Istniejące zbiorniki wodne zostały oczyszczone, a tuż przy nich powstały drewniane pomosty. Odwiedzający to miejsce mogą odpocząć na trawiastej plaży, na której zamontowano leżaki.
Lato w Miejskim Ogrodzie Botanicznym. Przed nami letnie i upalne weekendy, a jednym z najlepszych sposobów na spędzenie ich, są spacery w otoczeniu pięknej przyrody. Zachęcamy do odwiedzenia Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu, który o tej porze roku zachwyca bogactwem kwitnącej roślinności. Nasz ogród otwarty jest dla zwiedzających w okresie od 1 maja do 31 października.
W każdą niedzielę czeka na odwiedzających dodatkowa atrakcja – koncert plenerowy Orkiestry Dętej Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pod batutą Henryka Mandrysza. Początek – godzina 16:00. Koncerty plenerowe Orkiestry Dętej Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu odbywać będą się w każdą pogodną niedzielę od maja do sierpnia.
Zabrzańscy muzealnicy zachęcają także do odwiedzenia wystaw zorganizowanych w naszym mieście. Wszystkim, którzy nie mieli jeszcze okazji odwiedzić wystaw, które prezentuje aktualnie Muzeum Miejskie w Zabrzu, przypominamy, że czekają na nich aż trzy ekspozycje.
Wystawa pn. „Marzyciele. Historia Arsenalu Mikulczyce” dostępna jest do końca sierpnia br. w siedzibie Muzeum Miejskiego w Zabrzu przy ul. Powstańców Śląskich 3. To ekspozycja poświęcona klubowi zrodzonemu z marzeń, determinacji i pasji do futbolu. Zaprezentowana historia amatorskiej drużyny, będącej unikatem na sportowej mapie Zabrza, to okazja do przyjrzenia się bogatym dziejom klubu. O jego sukcesach świadczy dziś pokaźna kolekcja pamiątek i trofeów oraz sumiennie prowadzone kroniki. Piłkarze Arsenalu często grali zawodowo, przede wszystkim w Sparcie Zabrze, ale również w Górniku Zabrze czy Szombierkach Bytom. Na wystawie poruszone zostały również wątki związane z źródłem inspiracji drużyny, czyli legendarnym klubem z Londynu – Arsenalem.
„Jesteśmy Polakami! Związek Polaków w Niemczech” to wystawa o Dzielnicy I Związku Polaków w Niemczech, którą przygotowały Renata Skoczek z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach i dr Iwona Demczyszak z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu. Plansze wstępne przygotował dr Paweł Warot z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Muzeum Miejskie w Zabrzu uzupełnia je oryginalnymi eksponatami ze swoich zbiorów.
„Kruche Światy” – Muzeum Miejskie w Zabrzu posiada jedną z największych, a z pewnością najważniejszych w kraju, kolekcję sztuki nieprofesjonalnej, zwanej także samorodną, naiwną, intuicyjną czy nieokrzesaną (fr. art brut). Artyści naiwni – ci, którzy zaufali światu – znajdują się pomiędzy dwoma determinizmami: ludowym i akademickim, ale nie jest to stan zawieszenia, a raczej wolności, która pozwala im na swobodny wybór techniki czy tematu.
Nie inaczej jest w przypadku samorodnego malarstwa na szkle. Żywe, nasycone kolory, walorowe kontrasty, stosowanie złoceń czy też bujność ornamentu przysłaniającego nieraz treść – właściwe malarstwu ludowemu na szkle w samorodnej jego odmianie stały się kwestią autorskiej decyzji. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.muzeumzabrze.pl
(żms)/UM Zabrze
fot. UM Zabrze