Akcja deratyzacyjna na terenie Zabrza potrwa nieco ponad miesiąc. Od 16 września właściciele nieruchomości w mieście mają obowiązek wyłożenia trutki na szczury w obrębie posesji. Za jego niedopełnienie grozi grzywna do 1,5 tys. zł.
Deratyzacja polega na jednorazowym wyłożeniu trutki na obszarach zabudowanych budynkami wielolokalowymi oraz budynkami i magazynami wykorzystywanymi odpowiednio do przetwórstwa i/lub przechowywania produktów rolno spożywczych.
Do 13 września należy oczyścić posesje z wszelkich odpadów pokonsumpcyjnych w celu pozbawienia gryzoni możliwości pożywiania się.
W w/w terminie należy zakupić też odpowiednią ilość trutki z szerokiego asortymentu tych preparatów dostępnych w sprzedaży. Normy zużycia trutki podane są przez producenta na opakowaniu danego środka.
16 września, czyli w pierwszym dniu akcji deratyzacyjnej konieczne jest wyłożenie trutki w miejscach pojawiania się gryzoni (lub obarczonych takim prawdopodobieństwem). W kolejnych dniach trwania akcji należy pozostawić preparat w miejscu wyłożenia, uzupełniając go w razie zużycia, aż do 18 października. Pojemniki zawierające truciznę muszą zostać oznakowane „Uwaga-trutka”.
Padłe szczury należy usuwać na bieżąco, przekazując je do utylizacji, zaś na koniec deratyzacji (18.10) usunąć pozostałości substancji trujących z terenu nieruchomości.
W trakcie trwania akcji koniecznym jest pouczenie dzieci na temat niebezpieczeństwa związanego z wyłożoną trutką oraz nie zostawiać ich bez opieki. Ptactwo domowe i inne zwierzęta muszą w tym czasie przebywać w zamknięciu. W razie zatrucia trzeba niezwłocznie kontaktować się z ośrodkami zdrowia, lekarzami lub ewentualnie udać się do szpitala.
Kontrole wykonania tego obowiązku będą realizować przedstawiciele Inspekcji Sanitarnej oraz Straży Miejskiej. Za jego niedopełnienie grozi kara grzywny do 1,5 tys. zł (art. 117 kodeksu wykroczeń) albo kara nagany.
(żms)
fot.