Zabrze jako pierwsze miasto w Polsce postanowiło wykorzystać potencjał rozwojowy czytelnictwa dla swojej społeczności. Podpisano porozumienie, zgodnie z którym Wydział Rozwoju zabrzańskiego magistratu aktywnie włączy się w promowanie czytelnictwa wśród mieszkańców.
Wspieranie rozwoju czytelnictwa w Zabrzu jest działaniem na rzecz dobra wspólnego, dlatego ważne jest, aby wszystkie instytucje i podmioty działały w tym zakresie, podejmując wspólne inicjatywy oraz tworząc strategie rozwoju czytelnictwa w naszym mieście. Czytanie, rozumienie i analiza tekstu to umiejętności, z którymi się nie rodzimy, musimy je wykształcić, ważna jest zatem nie tylko odpowiednia edukacja, ale przede wszystkim pokazanie, że jest to kompetencja kluczowa dla sukcesu w życiu osobistym i zawodowym każdego mieszkańca.
Patrząc na czytelnictwo z perspektywy miasta jest to kompetencja, która umożliwia rozwój gospodarczy społeczności poprzez dywersyfikację know-how i współpracę różnych obszarów.
Czytanie jest narzędziem budowania społeczności o bardziej wyrównanych szansach, co z kolei wpływa na dłuższe życie, mocniejsze demokracje i wzrost gospodarczy – czytamy w deklaracji współpracy podpisanej przez Wydział Rozwoju Urzędu Zabrza oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Zabrzu.
– Zabrze nam zaimponowało – jako pierwsze miasto w Polsce realizuje strategie, nad którymi jako Koalicja „Czytająca Polska” pracujemy od kilku lat. Cieszę się ogromnie, że motorem tego innowacyjnego myślenia jest Miejska Biblioteka Publiczna – to kolejny dowód na wspaniałą rolę, jaką nasze placówki mogą odgrywać w rozwoju swoich społeczności – podkreślił entuzjastycznie dr Tomasz Makowski, Dyrektor Biblioteki Narodowej, świadek oficjalnego podpisania deklaracji.
„Deklaracja współpracy ma jeden podstawowy cel – wprowadzenie zmiany w podejściu i mentalności nie tylko urzędników, ale także mieszkańców. Wierzymy, że wzajemne działania pozwolą spojrzeć na czytelnictwo przez pryzmat narzędzia rozwoju i modernizacji społeczeństwa. Mając na względzie dobro mieszkańców, dbając o ich poziom edukacji, zamożności, zadowolenia z życia, stan zdrowia, dążąc do likwidacji ubóstwa, prewencji uzależnień, niwelowania różnic w możliwościach rozwojowych, pragniemy wspólnie podjąć wysiłek na rzecz promocji i wsparcia rozwoju czytelnictwa w naszym mieście” – piszą dalej sygnatariusze deklaracji zabrzańskiej.
Podpisanie deklaracji przez UM oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Zabrzu otwarło warsztaty „Czytająca Polska”, które odbywają się już piąty raz, i po Krakowie, Sopocie, Wrocławiu oraz Warszawie zawitały tym razem do Zabrza.
W minioną środę ich uczestnicy pracowali nad strategiami wsparcia czytelnictwa na poziomie szkoły, firmy, gminy i całego państwa. Warsztaty Koalicji #CzytającaPolska zainicjowane zostały przez Fundację Powszechnego Czytania, Krakowski KBF-u, Polską Izbę Książki i Wrocławski Dom Literatury; prowadzone są już trzeci rok, i do koordynatorów dołączył Wydział Miasta Gdańsk. W czwartek odbędzie się drugi dzień warsztatów.
– W warsztatach Koalicji „Czytająca Polska” uczestniczyłem pierwszy raz i jestem pod wrażeniem wpływu jaki ta grupa wolontariuszy zaczyna osiągać. Podpisanie deklaracji w Zabrzu to oczywiście spektakularny sukces na dziś, ale przygotowane są także inne strategie, dla sektora edukacji, regulacji w obszarze polityki społecznej, czy dla biznesu; i widząc jak działa Koalicja jestem przekonany, że także te kolejne strategie zostaną wdrożone. No i trzymamy kciuki za kolejne miasta, które będą chciały pójść w ślad Zabrza – podkreśla Mikołaj Małaczyński, prezes Legimi.
Prace inicjatywy „Czytająca Polska” koordynują: Fundacja Powszechnego Czytania, Polska Izba Książki, Wrocławski Dom Literatury | Wrocław Miasto Literatury UNESCO i KBF | Kraków Miasto Literatury UNESCO.
(żms)/UM Zabrze
fot. UM Zabrze/Paweł JaNic Janicki