72-letnia mieszkanka Zabrza z podejrzeniem podtrucia tlenkiem węgla, w stanie ciężkim została zabrana do szpitala. Do zatrucia czadem doszło w poniedziałek wieczorem przy ulicy Trocera.
Około godziny 20.14 mieszkanka Zabrza poinformował służby ratunkowe, że nie może się dostać do mieszkania swojej 72-letniej matki.
– Po siłowym wejściu do lokalu 72-latkę znaleziono nieprzytomną na łóżku, a w mieszkaniu stwierdzona wysokie stężenie tlenku węgla. Seniorkę w stanie ciężkim przetransportowano do szpitala w Sosnowcu. Policjanci, prowadzą teraz czynności, które pozwolą wyjaśnić dokładne okoliczności tego zdarzenia – informuje asp. Sebastian Bijok, oficer prasowy KMP Zabrze.
Śmiercionośny czad co roku zbiera tragiczne żniwo. Policjanci przypominają, że ryzyko zatrucia tlenkiem węgla można zminimalizować:
poprzez zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla. Dla zwiększenia bezpieczeństwa dodatkowe czujki warto umieścić w każdym pomieszczeniu, zwłaszcza w tej części domu lub mieszkania, w której śpi Twoja rodzina,nie należy bagatelizować takich objawów jak: duszności, bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, oszołomienie, osłabienie, przyśpieszenie czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem; w takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej,trzeba pamiętać, aby dokonywać okresowych przeglądów instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych oraz ich czyszczenia. Nie wykonanie obowiązku przez właściciela, stwarza przede wszystkim zagrożenie bezpieczeństwa dla użytkowników budynku, jest też zagrożone karą grzywny,należy uchylić okno w mieszkaniu, gdy korzystamy z jakiegokolwiek źródła ognia (pieca gazowego z otwartą komorą spalania, kuchenki gazowej lub węglowej),nie zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych,przy instalacji urządzeń i systemów grzewczych korzystać z usług wykwalifikowanej osoby,użytkować sprawne technicznie urządzenia, w których odbywa się proces spalania (zgodnie z instrukcją producenta kontrolować stan techniczny urządzeń grzewczych),w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację,systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu, bądź kratki wentylacyjnej; jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do otworu,należy często wietrzyć pomieszczenia, takie jak kuchnie czy łazienki, które są wyposażone w termy gazowe, a najlepiej zapewnić nawet niewielkie rozszczelnienie okien.(żms)/KMP Zabrze
fot. zdjęcie poglądowe