Pora na wiosenne porządki w garderobie. CH Platan wraca z akcją „Dobre Rzeczy”, zachęcając mieszkańców Zabrza i okolic do świadomego gospodarowania odzieżą oraz tekstyliami – można przynieść je na miejsce zbiórki. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 10 i 11 kwietnia (tj. czwartek i piątek).
Wydarzenie zaplanowano w godzinach 11:00-19:00, w ramach ogólnopolskiego cyklu, który potrwa do lipca. Dodatkową atrakcją będą kreatywne warsztaty z customizacji odzieży, które odbędą się 11 kwietnia. Wszyscy chętni będą mogli wykonać na przyniesionej, własnej odzieży, piękne i modne wzory.
WIELKA ZBIÓRKA ODZIEŻY I TEKSTYLIÓW
– Wiele osób często nie wie, co zrobić z niepotrzebnymi lub zniszczonymi ubraniami i butami. Dzięki naszej akcji mogą nadać im drugie życie, jednocześnie wspierając osoby zmagające się z niepełnosprawnościami. W tym roku wprowadzamy nową, dwudniową formułę wydarzenia, co pozwoli nam dotrzeć do jeszcze większej liczby osób i zachęcić ich do udziału w tej ważnej inicjatywie – mówi Jakub Papierniak, Marketing Assistant CH Platan. – Na uczestników akcji, którzy przyniosą odzież, tekstylia lub buty, czekają nagrody i upominki – dodaje.
W ramach zbiórki, 10 i 11 kwietnia (tj. czwartek i piątek) w godzinach 11:00 – 19:00, przyjmowane będą:
- elementy garderoby damskiej, męskiej i dziecięcej, w tym nieużywana bielizna osobista oraz skarpetki,
- odzież sportowa, kurtki i płaszcze;
- buty parowane;
- akcesoria garderoby: torebki, plecaki, torby, paski, czapki, szale, apaszki itp.;
- zabawki miękkie i pluszaki (małe).
Zebrane tekstylia trafią do drugiego obiegu lub do recyklingu – zostanie z nich wyprodukowane czyściwo fabryczne lub paliwo alternatywne. Odzież, tekstylia oraz buty połączone w pary powinny być zapakowane w worki foliowe, one również zostaną poddane recyclingowi. Strefa akcji zlokalizowana będzie na Placu Centralnym.
BEZPŁATNE WARSZTATY Z MALOWANIA NA UBRANIACH
Drugiego dnia akcji, tj. 11 kwietnia, w piątek, poza zbiórką odzieży odbędą się warsztaty z customizacji odzieży, które poprowadzi Klaudia Kroczek – ekspertka w dziedzinie przerabiania ubrań i butów ze Zmalovale Custom. W godzinach 11:00 – 19:00 wszyscy chętni będą mogli wykonać na przyniesionej, własnej odzieży – piękne i modne wzory.
– Customizacja odzieży to świetny sposób nie tylko na wyrażenie siebie, ale również ograniczenie marnowania zasobów. Podczas warsztatów będę uczyć, jak ozdabiać ubrania oraz dbać o nie, by służyły jak najdłużej. Na naszym stanowisku dostępne będą gotowe szablony i materiały do malowania tekstyliów. Co ważne – na warsztaty należy zabrać ze sobą rzecz, którą chcemy zmienić lub odnowić, np. t-shirt, bluzę, torebkę, buty czy jeansową kurtkę – wyjaśnia Klaudia Kroczek ze Zmalovane Custom. – Personalizacja odzieży to również świetny sposób na danie drugiego życia ubraniom, które są nieco zniszczone czy poplamione – zaznacza.
NOWE PRZEPISY O SEGREGACJI TEKSTYLIÓW
Kwestia odpowiedzialnego gospodarowania odpadami w tym roku nabiera jeszcze większego znaczenia, ponieważ od 1 stycznia 2025 roku w Polsce obowiązują nowe przepisy dotyczące selekcji odpadów, które zobowiązują zarówno osoby prywatne, jak i samorządy do oddzielania tekstyliów od odpadów zmieszanych.
Do tej pory w naszym kraju na wysypiska trafiało ok. 2,5 mln ton tekstyliów, co stanowi ogromne wyzwanie dla środowiska.
Tegoroczna akcja ma także aspekt społeczny. Partnerem zbiórki jest Fundacja Eco Textil, która łączy działalność charytatywną z dbałością o środowisko. Dzięki temu niepotrzebna odzież nie trafia na wysypiska, ale jest wprowadzana do drugiego obiegu i ponownie służy ludziom, zamiast pozostawać uciążliwym odpadem. Celem Fundacji jest też pomoc osobom borykającym się z różnego rodzaju niepełnosprawnościami zarówno bezpośrednio, jak i przez wspieranie ośrodków specjalnych, szkół integracyjnych i organizacji pozarządowych o podobnym profilu działalności.
– W ramach zaangażowania charytatywnego, za każde dwa kilogramy zebranych tekstyliów przekażemy 1 zł na zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla Fundacji Avalon, która wspiera osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore, by mogły być aktywne w każdej sferze życia – dodaje Jakub Papierniak.
Więcej o akcji na stronach: https://dobre-rzeczy.com/ oraz www.chplatan.pl.
(mat. organizatora)